Finský červený kříž odvolal šéfa přijímacího střediska v laponské obci Kolari kvůli protestům a stížnostem žadatelů o azyl. Odvolaný šéf Jari Sillantie ke svému odchodu z funkce pouze řekl, že ho jeho zaměstnavatel nepovažuje za vhodného pro práci v přijímacím centru.

Minulý týden v areálu, který je na odlehlém severu takřka 200 kilometrů za polárním kruhem, vypukly protesty. Běženci například kritizovali to, že po 20. hodině nebylo k dispozici žádné jídlo a že nesměli do kuchyně, aby si sami uvařili. Také tvrdili, že musí platit 3 eura, aby si mohli zahrát fotbal, a až 10 eur za oblečení darované Červeným křížem. Informovala o tom televize YLE.

„Když si pomyslíte, že jste izolovaní a jen čekáte, tak jejich frustraci chápete,“ prohlásila inspektorka přistěhovaleckého úřadu Jaana Karhuová, která Kolari tento týden navštívila, aby spor vyřešila. „Čekání není dobré pro nikoho,“ dodala s tím, že Iráčané a Afghánci v Kolari čekají na vyřízení azylové žádosti osm měsíců.

Ve Finsku, které má zhruba 5,5 milionu obyvatel, loni požádalo o azyl asi 32 000 lidí. To je dvojnásobek toho, s čím vláda počítala. Finské ministerstvo vnitra počátkem letošního roku oznámilo, že se chystá asi dvě třetiny žádostí odmítnout.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner