Evropským populistům se s vítězstvím Miloše Zemana v českých prezidentských volbách dostalo další vzpruhy. Napsal to americký server Fox News, který Zemana v titulku označil za „protrumpovskou“ hlavu státu, která varovala před organizovanou invazí migrantů.

Zeman se podle serveru svezl na populistické vlně, kterou Západ zažívá od roku 2016. Server připomíná, že český prezident byl jedním z mála evropských vůdců, kteří v americké prezidentské kampani podpořili Donalda Trumpa.

„Zemanovo vítězství upevnilo antievropskou a antiimigrační povahu české vlády,“ konstatuje Fox News.

Televize CNN na svém webu uvádí, že Zeman je Trumpovým obdivovatelem, a podobně jako většina západních médií o něm píše jako o hlasitém odpůrci imigrace, který je zastáncem užších vztahů s Ruskem.

Podle agentury Bloomberg znamená Zemanův triumf i vítězství politických sil, které vystupují proti establishmentu a které bojují proti liberálním a multikulturním hodnotám Evropské unie.

Deník The New York Times cituje odbornici na etiketu a bývalou poradkyni amerických prezidentů Elišku Haškovou Coolidge, která ve volbách podporovala Zemana. Podle ní jsou obavy Západu z něj přehnané, Zeman podle jejího názoru usiluje o zdravý, ale nikoli servilní vztah s Ruskem. Hašková Coolidge v newyorském listu uvádí, že není fanynkou Zemanových vulgarit, ale je ochotna některé jeho nedostatky přehlédnout, protože obdivuje prezidentovy rozsáhlé zkušenosti.

„Je opravdu velmi důležité mít vůdce, který rozumí politice a který se setkal se světovými lídry,“ řekla pražská rodačka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner