Paříž 19. ledna (ČTK) – Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová se dnes sejdou v Paříži, aby si připomněli 55. výročí uzavření francouzsko-německé dohody o těsných vztazích mezi oběma zeměmi. Oba státníci budou také jednat o nejnovějším vývoji v Evropě a ve světě.

Setkání Macrona a Merkelové se uskuteční před pondělním výročím podpisu Elysejské smlouvy v roce 1963 někdejším francouzským prezidentem Charlesem de Gaullem a bývalým německým kancléřem Konradem Adenauerem. V pondělí francouzský a německý parlament schválí rezoluce vyzývající vlády obou zemí k vypracování nové dohody o ještě těsnější spolupráci obou států.

K utužení vzájemných vztahů vyzval Macron koncem loňského září, kdy představil své vize o hlubší integraci Evropské unie, či spíše zemí eurozóny. Francouzský prezident původně doufal, že by nová smlouva mohla být podepsána již při nynějším výročí, ale protahující se čekání na vznik nové koaliční vlády v Německu si vynutilo odklad zpracování dokumentu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner