Plán uspořádat v Sýrii v dubnu parlamentní volby, jak to nedávno ohlásil syrský prezident Bašár Asad, je „provokativní a nerealistický“. Na tiskové konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou to dnes v Paříži řekl francouzský prezident François Hollande. Kreml je naopak toho názoru, že dubnové volby nijak neohrozí mírový proces.

„Plán uspořádat volby v Sýrii v blízké době je nejenom provokativní, ale také zcela nerealistický,“ řekl Hollande. Syrská agentura SANA v únoru oznámila, že volby se mají konat v celé zemi 13. dubna.

Ruský prezident Vladimir Putin proti volbám v dubnu nic nemá. „Rusko je toho názoru, že rozhodnutí syrských úřadů uspořádat v dubnu 2016 volby je v souladu s nynější syrskou ústavou a neohrožuje mírovou snahu,“ uvedl Kreml v prohlášení.

Hollande a Merkelová dnes spolu s britským premiérem Davidem Cameronem konzultovali názory na Sýrii s Putinem a řekli mu, že je třeba současného příměří využít k zajištění dlouhodobějšího míru. Společného telefonátu se zúčastnil také italský premiér Matteo Renzi. „Hlavním bodem, který evropští politici Putinovi sdělili, je to, že se zdá, že příměří zatím trvá. Je třeba toho využít v nadcházejících syrských rozhovorech a přejít od příměří k trvalejšímu míru a k politickému předání moci. Jasně mu řekli, že je třeba zajistit zastavení útoků na civilisty,“ sdělila o telefonátu Cameronova mluvčí. Putin podle ní souhlasil s tím, že je nutno příměří udržet.

Kreml ve svém prohlášení uvedl, že zklidnění situace v Sýrii přináší první výsledek. Vznikají podle něj podmínky pro zahájení politického procesu v rámci syrských rozhovorů, jejichž další kolo by mělo začít v Ženevě 9. března.

V Paříži dnes jednali také ministři zahraničí Francie, Británie a Německa, kteří vyzvali syrskou opozici, aby se ženevských rozhovorů zúčastnila. Opoziční představitelé ale tvrdí, že syrská vláda příměří nedodržuje a bojuje o oblastech, jež mají v rukou její oponenti. Dnes byl hlášen nálet z Dumy u Damašku, boje pokračují údajně také v provinciích Hamá, Homs i Latákíja. Opozice také žádá zlepšení humanitární pomoci.

Šéf francouzské diplomacie Jean-Marc Ayrault řekl, že pokud nebudou splněny dvě hlavní podmínky – příměří a humanitární pomoc -, „diplomatický proces se zhroutí, což si nikdo nepřeje“. Na schůzce ministrů byl přítomen šéf syrské opoziční vyjednávací komise (HNC) Rijád Hidžáb. Britský ministr zahraničí Philip Hammond řekl, že ministři „doktora Hidžába žádali, aby se přes všechny své výhrady připravil na ženevské rozhovory a zúčastnil se této diskuse v dobré víře“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner