Francie hodlá co nejrychleji odstranit zbývající polovinu divokého uprchlického tábora v přístavním městě Calais. Řekl to dnes francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Migrantů čekajících na příležitost, jak se dostat do Británie, je teď podle něj v táboře asi 6900.

„Chci, aby byl ten tábor uzavřen tak rychle, jak to jen bude možné,“ řekl podle agentury Reuters Cazeneuve. Dodal, že při likvidaci tábora se bude postupovat metodicky. Úřady podle něj v příštích měsících vytvoří tisíce nových příbytků a uvítacích center pro migranty a zároveň zvýší počet policistů v regionu.

Starostka města Calais Natacha Bouchartová po setkání s ministrem uvedla, že se jí dostalo ujištění, že tábor bude demontován v jedné etapě. Žádný konkrétní termín však podle ní Cazeneuve neposkytl.

Ministr přitom ve čtvrtek v rozhovoru pro dnešní vydání regionálního deníku Nord Littoral uvedl, že jeho záměrem je „pokračovat s maximálním odhodláním v demontáži tohoto tábora v několika fázích“. „Demontáž jeho jižní části jsme podnikli na začátku března, a už jsme začali v severní části,“ dodal.

Stát podle něho počítá s větším množstvím „dobrovolných odchodů“ migrantů z prostoru takzvané Džungle, až do konce roku zajistí 8000 ubytovacích míst pro běžence v nejrůznějších zařízeních.

Cazeneuve řekl, že je v táboře 6900 migrantů. Agentura AFP ale upozornila, že mnohé nevládní organizace hovoří o přítomnosti více než 9000 lidí. Jde o migranty zejména z Afghánistánu, Súdánu nebo Iráku, kteří si dělají naděje na lepší životní podmínky v Británii.

Pokusy migrantů dostat se do Británie narušují dopravu mezi Francií a Británií. Obyvatelé a podniky v Calais si čím dál více stěžují na problémy, které jim současná situace přináší.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner