Ve Francii dnes začíná třídenní státní smutek, který má uctít více než 80 obětí čtvrtečního teroristického útoku v Nice. Na tamní promenádě vraždil 31letý Tunisan, který vjel s kamionem do davu lidí; policie muže během útoku zastřelila. Vyšetřovatelé se nyní snaží zjistit, jaký měl útočník motiv a zda byl napojen na nějakou teroristickou organizaci. O dalším postupu bude dopoledne jednat bezpečnostní rada státu a také francouzská vláda.

Kromě 84 mrtvých si útok vyžádal na dvě stovky zraněných. Podle pátečního vyjádření prezidenta Françoise Hollandea je asi 50 z nich v ohrožení života, takže bilance obětí může vzrůst. Upřesňují se také informace o národnosti mrtvých, mezi nimiž bylo velké množství cizinců.

Prezident už navrhl prodloužení výjimečného stavu, který ve Francii platí od loňských listopadových atentátů v Paříži. Hovoří se také o posílení bezpečnostních složek o tisíce lidí z takzvaných operačních rezerv, což jsou hlavně bývalí vojáci a dobrovolníci. Podle premiéra Manuela Vallse by mohlo povolávací rozkaz dostat až 26.000 rezervistů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner