Praha 27. února (ČTK) – Francie po půl roce vyměnila svého velvyslance v Praze. Podle internetových stránek francouzské ambasády byl v únoru jmenován do funkce Roland Galharague, který nahradil Charlese Malinase. Ten zastával velvyslanecký úřad od loňského srpna. Server Mondafriquedává výměnu velvyslance do souvislosti se skandálem s udělováním francouzských víz občanům Středoafrické republiky, kde byl Malinas velvyslancem před přesunem do Prahy.

Podle Mondafrique vydala francouzská ambasáda Středoafričanům stovky víz, aniž žadatele patřičně prověřila. Na případ se přišlo před několika měsíci, když francouzské protiteroristické složky zadržely skupinu radikálních muslimů, kteří do Francie přicestovali ze Středoafrické republiky.

Server uvádí, že poskytování víz bez patřičných prověrek kryl osobně Malinas. Případ podle serveru vyšetřuje francouzské ministerstvo zahraničí a nevylučuje, že Malinase k této činnosti vedla snaha o osobní obohacení. Kvůli skandálu musel z Prahy odjet už v prosinci, napsal server.

Podle informací francouzské ambasády byl Galharague jmenován 10. února. Podle údajů českého ministerstva zahraničí ale zatím úřad oficiálně vede chargé d’affaires Marianne Carreová, takže Galharague pravděpodobně dosud nepředal pověřovací listiny prezidentovi Miloši Zemanovi.

Galharague v letech 2012 až 2015 zastával úřad velvyslance v Maďarsku. V minulosti působil na nižších diplomatických funkcích na francouzských zastupitelských úřadech ve Washingtonu, v Londýně a v Pretorii.

Malinas se oficiálně ujal úřadu loni v říjnu, kdy předal Zemanovi své pověřovací listiny. Během svého působení v Praze mimo jiné předal státnímu tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi (ČSSD) a expremiérovi Vladimíru Špidlovi (ČSSD) Řád čestné legie, které oběma udělil francouzský prezident François Hollande.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner