Z vojenské námořní základny v Toulonu na jihu Francie vyplula francouzská letadlová loď Charles de Gaulle. Směřuje do východního Středomoří, kde se zapojí do bojů proti samozvanému Islámskému státu, uvedla agentura AFP. Posílení tamní úderné síly Francie nařídil prezident François Hollande krátce po pátečních atentátech v Paříži, k nimž se přihlásil právě Islámský stát.

Letadlová loď Charles de Gaulle dopluje do oblasti operací nedaleko Sýrie či Libye za několik dní. S 26 stíhačkami, z nichž 18 je typu Rafale a osm typu Super-Etandard, ztrojnásobí údernou sílu francouzského letectva proti IS, hlavně v Sýrii, upřesnil před vyplutím admirál Jean Crignola. Ten velí celé misi Task Force 476, která zahrnuje kromě francouzského námořnictva a letectva také několik zahraničních plavidel včetně fregat z Británie a Belgie.

Když bojovníci Islámského státu prohlásili, že páteční útoky v Paříži byly odplatou za útoky Francie proti islamistům na Blízkém východě i jinde, udeřily francouzské stíhačky v neděli večer bezprecedentní silou na pozice IS v Sýrii. François Hollande prohlásil, že Francie bude v útocích vytrvale pokračovat. „Francie je ve válce. Jsme ve válce proti terorismu džihádistů, který ohrožuje celý svět,“ řekl prezident.

Francie prý proti islamistům zasáhne nejen v Sýrii, ale také v Iráku a v Mali.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner