Francouzské úřady zahájily v pondělí vyklízení části uprchlické kolonie u přístavního města Calais. Někteří migranti a radikálové vyvolali střety s policisty. Operace má trvat několik týdnů. Informovala o tom místní média. V takzvané Džungli žijí tisíce migrantů, kteří se snaží dostat za lepším životem do Británie. Jejich přítomnost ale vyvolává napětí u části místních obyvatel.

Dělníci začali likvidovat jižní část provizorního tábora s asi tisícovkou migrantů na základě soudního rozhodnutí z minulého čtvrtka. Začali bourat nejprve neobydlené přístřešky a zatím nechávali netknuté ty, v nichž migranti zjevně stále žijí,. Na likvidaci provizorních přístřeší se podílejí i dva buldozery. Kvůli možným protestům obyvatel Džungle byly na místě rozmístěny početné bezpečnostní síly a vodní děla.

Operace probíhala dopoledne relativně v klidu, ale odpoledne někteří nespokojení migranti zapálili asi devět přístřešků a napětí přerostlo v násilnosti. Na 150 osob z řad migrantů a radikálů z hnutí No Border házelo kameny a další předměty na policisty, kteří je rozehnali slzným plynem. Požáry museli přijet uhasit hasiči. Potyčky různé intenzity pokračovaly až do večera. Pět policistů utrpělo lehká zranění, a zatčeni byli tři aktivisté No Border a jeden migrant.

Zahájená vyklízecí operace byla podle médií dnes již přerušena a podle úřadů bude pokračovat v dalších dnech a týdnech. Úřady pověřily operací soukromou firmu. Prefektura minulý týden odhadla, že přemísťování migrantů, bourání a úprava vyklízené oblasti bude trvat nejméně měsíc. Úřady již dříve ujistily, že nehodlají migranty vyhánět silou, ale přesvědčováním.

Životní podmínky v calaiském táboře připomínají chudinské čtvrti velkoměst v rozvojovém světě a francouzské úřady to už z hygienických, zdravotních a bezpečnostních důvodů dále nechtějí akceptovat. Migranty proto chtějí přesunout do řádných uprchlických středisek připravených v oblasti Calais a jinde v zemi.

Podle čtvrtečního výroku soudu však nemohou jižní část kolonie srovnat se zemí úplně. Zůstat musí společné prostory jako školy nebo modlitebny. Nynější vyklizení se také netýká severní části tábora, kde ve stanech a chýších dál žije 1100 až 3500 přistěhovalců. Vláda ale již dala najevo, že v dohledné době hodlá nakonec zrušit celou kolonii.

Tábor u Calais existuje už několik let a podle různých odhadů v něm v současnosti žije kolem 4000 lidí. Současná fáze „humanitární operace“, jak vyklízení označují francouzské úřady, by se měla dotknout asi tisíce z nich. Mohou se přesunout do kontejnerového parku s vyhřívaným bydlením u Calais či do obdobných zařízení na jiném místě Francie. Mohou také v zemi požádat o azyl, což většina z nich ale nechce, a naopak se dožaduje azylu v Británii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner