Paříž 7. září (ČTK) – Francouzská policie vyslýchá už tři osoby, které jsou ve vazbě v souvislosti s nálezem výbušnin ve dvou bytech na pařížském předměstí. Oznámil to dnes francouzský ministr vnitra Gérard Collomb. Dva podezřelé policie zadržela již ve středu. Zadržení uvedli, že chystali útok na banku a že po telefonu hovořili s osobami v Sýrii, informovala agentura AP.

Pařížská prokuratura potvrdila, že třetí podezřelý byl zadržen dnes ráno. Dodala, že zadržovaným mužům je 36 až 46 let.

Úřady ve středu v bytě na předměstí Villejuif na jihu Paříže našly mimo jiné trhavinu triaceton triperoxid (TATP), kterou často při sebevražedných atentátech používají islamističtí radikálové. Vyšetřování se proto ujalo protiteroristické oddělení pařížské prokuratury. Dnes policie prohledala další byt a našla další výbušný materiál, včetně TATP. Podle zpravodajského serveru BFMTV se oba byty nacházejí ve stejném domě. Podle televize LCI byly ale dnešní výbušniny objeveny na předměstí Thiais jižně od Villejuif.

Collomb dnes serveru francetvinfo.fr řekl, že v mobilech zadržených byly nalezeny záznamy o hovorech s blíže nespecifikovanými osobami v Sýrii. „Vyšetřované osoby hovořily o tom, že chtěly s pomocí TATP odpálit výbušninu v bance, ale my to vidíme tak, že jsou napojeni na teroristy, a tudy se ubírá směr vyšetřování,“ řekl Collomb. Jeden ze zadržených byl totiž dlouhodobě sledován tajnou službou, protože se „zradikalizoval“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner