Chartúm/Paříž 7. května  – Francouzský občan, který byl unesen koncem března v odlehlé části Čadu a poté přepraven do neklidné oblasti Dárfúr v Súdánu, je na svobodě díky společné akci Francie, Čadu a Súdánu. Po příjezdu do Chartúmu ho převzala francouzská ambasáda. Podle agentury Reuters to dnes oznámila súdánská státní bezpečnost. Následně informaci podle AFP potvrdil úřad francouzského prezidenta.

Na osvobození uneseného Francouze, jehož totožnost nebyla sdělena, spolupracovaly súdánské, čadské a francouzské úřady. Mluvčí súdánské bezpečnosti podle Reuters později upřesnil, že Francouz byl zachráněn při operaci, na níž se podílely zpravodajské služby uvedených tří zemí. Nikdo během zásahu neutrpěl zranění a pět únosců bylo zadrženo.

Zločinci za propuštění rukojmího žádali blíže neupřesněné výkupné. Mluvčí súdánského ministerstva zahraničí Chálid Attaras v této souvislosti poznamenal, že žádné výkupné zaplaceno nebylo.

Únosci se své oběti zmocnili 23. března v důlní oblasti jižně od města Abéché asi 800 kilometrů východně od čadské metropole Ndjameny a 150 kilometrů západně od hranic Súdánu.

Rádio Europe 1 tehdy uvedlo, že unesenému muži je okolo šedesáti let a pracoval pro důlní společnost. Údajně byl unesen ve chvíli, kdy převážel peníze na vyplacení mezd pro zaměstnance společnosti. Francouzské armádní zdroje v této souvislosti vyjádřily přesvědčení, že jde o kriminální čin.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner