Jestliže se v Česku znovu vypíše tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, francouzská strana do něj podá nabídku. Francouzská firma o jejím předložení bude uvažovat. Novinářům to dnes v Praze řekl před společným jednáním s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius. Energetická společnost ČEZ zrušila soutěž na dostavbu dvou temelínských bloků loni v dubnu.

Francouzi mění postoj k jaderným elektrárnám

„Pakliže bude tendr vypsán, bude nabídka z francouzské strany podána,“ uvedl Fabius. Podle něj francouzská firma bude uvažovat o předložení nabídky na dostavbu Temelína.

Francouzský ministr zahraničí podotkl, že „ČR a Francie sdílejí v širokém rozsahu názory na diverzifikaci energetických zdrojů“. Dodal, že Francie nedávno svou politiku ohledně jaderné energie „zreorganizovala“, vše by tedy nově řešila energetická společnost EDF.

O Temelín mají zájem tři společnosti

Po dobudování by elektrárna měla víc než ztrojnásobit svůj výkon. Ministr průmyslu Jan Mládek na počátku roku řekl, že vypsání tendru není v letošním roce na programu. ČEZ výběrové řízení loni zrušil téměř pět let po jeho vyhlášení, a to kvůli neposkytnutí státní záruky za výkupní ceny elektřiny.

Do soutěže se nejdřív přihlásili tři zájemci – americký Westinghouse, ruský Atomstrojexport a francouzská Areva. V roce 2012 podali nabídky na dostavbu Temelína Westinghouse, Areva a rusko-české Konsorcium MIR.1200, které tvořily firmy Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.

Francouzi už jednou u ČEZu narazili

Společnost ČEZ v říjnu 2012 Arevu vyřadila s tím, že nesplnila požadavky tendru. V tisku se objevila informace, že nabídka negarantovala fixní cenu, Areva to odmítla. Kvůli tomuto sporu vydal v říjnu 2013 soud v Brně předběžné opatření, podle něhož ČEZ nesměla podepsat smlouvu s případným vítězem tendru. V listopadu téhož roku požádala Evropská komise ČR o dodatečné informace týkající se tendru a vyřazení Arevy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner