Paříž 29. ledna (ČTK) – Francouzská levice v dnešním druhém kole rozhodne o svém kandidátovi pro prezidentské volby, které se budou konat na jaře. O kandidaturu bojují dva nejúspěšnější adepti prvního kola – bývalý ministr školství Benoit Hamon a expremiér Manuel Valls.

Překvapivým vítězem prvního kola se 22. ledna stal Hamon, když porazil předpokládaného favorita Vallse. Šance bývalého ministra na zopakování úspěchu i v dnešním klání zvýšila podpora, kterou mu vyslovil Arnaud Montebourg, jenž v prvním kole skončil třetí.

Valls však hned dal najevo, že se nemíní jen tak vzdát. Prohlásil, že ve druhém kole ještě není nic jisté, a varoval, že Hamonovo celkové vítězství by v celostátních prezidentských volbách vyústilo ve zdrcující porážku pro levici.

Hlasování skončí v 19:00. Již záhy po uzavření hlasovacích středisek se očekávají první předběžné výsledky.

O svém kandidátovi rozhodla francouzská tradiční pravice už v listopadu ve druhém kole svých primárek. Zvítězil v něm bývalý předseda vlády François Fillon. Dosavadní průzkumy naznačují, že by se měl dostat i do druhého, závěrečného kola volby hlavy státu 7. května. Jeho protivníkem bude podle všeho šéfka stále vlivnější krajní pravice v zemi Marine Le Penová.

Otázkou je, nakolik Fillona poškodí nynější skandál kolem zaměstnávání manželky jako asistentky. Podle sondáže, jejíž výsledek v pátek sdělila agentura Odoxa, má po proválení aféry 61 procent dotázaných potenciálních voličů o Fillonovi špatné mínění. Podporu mu jich vyjádřilo 38 procent, o 16 procentních bodů méně proti listopadu, kdy vyhrál pravicové primárky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner