Ačkoli se původně spekulovalo, že byl atentát činem „osamělého vlka“, později vše začalo ukazovat na rozsáhlejší spiknutí. Některé spojenecké tajné služby i Europol varují, že nestíhají sledovat příchozí uprchlíky, mezi nimiž je zřejmě také řada teroristů, a zároveň potomky přistěhovalců často žijící ve „vyloučených“ oblastech. V případě našich afghánských (či egyptských apod.) spojenců v boji proti Talibanu či Muslimskému bratrstvu máme alespoň dostatečné možnosti ověření identity. U většiny ostatních uprchlíků to však neplatí. Na zhoršených podmínkách nese podle některých bývalých vysokých představitelů tajných služeb zásadní vinu také zrádce amerických tajných služeb Edward Snowden, který se v současnosti skrývá před spravedlností v Putinovském Rusku.

Francouzská policie dnes zatkla 11 lidí podezřelých z poskytnutí logistické podpory, včetně zbraní, muži, který v červenci během státního svátku najel devatenáctitunovým kamionem do davu v Nice. Při incidentu, který byl vyhodnocen jako teroristický útok, zahynulo 86 osob.

Deset podezřelých bylo zadrženo brzy ráno v jihovýchodní části Nice, jedenáctá osoba byla zatčena v městě Nantes v západní Francii, informovala agentura AP.

Mluvčí pařížské prokuratury Agnes Thibaultová-Lecuivreová, jejíž úřad se zabývá případy terorismu v zemi, sdělila, že někteří ze zatčených jsou z východní Evropy, zejména z Albánie. Jsou podezřelí mimo jiné z toho, že zajišťovali dodávky zbraní nepovolaným osobám ve Francii.

Policie již v minulosti v souvislosti s útokem jednatřicetiletého Francouze tuniského původu Mohameda Lahouaieje Bouhlela zatkla více než tucet osob. K odpovědnosti za masakr v Nice se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner