Francouzská vláda navrhne prodloužit v zemi výjimečný stav až do července 2017, oznámil dnes premiér Bernard Cazeneuve. Učiní tak vzhledem k prezidentským a parlamentním volbám, které se budou konat v příštím roce. Výjimečný stav platí ve Francii už více než rok, zaveden byl po teroristických útocích v Paříži.

Další prodloužení výjimečného stavu vyžaduje opět souhlas parlamentu. Poslanci mají návrh projednávat v úterý, senátoři ve čtvrtek, poznamenala agentura Reuters.

Výjimečný stav dává policii širší pravomoci při domovních prohlídkách a při zatýkání podezřelých. Socialistická vláda jej zavedla loni v listopadu po teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly 130 obětí.

Prezidentské volby se ve Francii uskuteční ve dvou kolech v dubnu a květnu, v červnu budou následovat volby parlamentní.

Výjimečný stav bývá často kritizován jako přinejlepším neúčinné opatření a přinejhorším jako porušení občanských práv a ohrožení demokracie. Policii například umožňuje bez soudního povolení provádět ve dne i v noci razie či zabavovat i legálně pořízené zbraně. Úřady mohou nařizovat domácí vězení a zakazovat radikální organizace, mazat webové stránky nebo rušit veřejná shromáždění.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner