Paříž 28. června (ČTK) – Radikální francouzská odborová organizace CGT v úterý oznámila, že vyhlašuje na 12. září stávku. Chce tak protestovat proti plánům nové vlády na reformu pracovního trhu. Nový francouzský prezident Emmanuel Macron vyhrál volby se slibem, že usnadní nabírání a propouštění zaměstnanců.

Vláda nyní o chystaných reformách s odbory vyjednává. Macron ale oznámil, že je v parlamentu prosadí ještě v létě prostřednictvím prezidentského dekretu, napsala agentura Reuters.

„Zahájení školního roku v září musí být časem, kdy se postavíme na odpor, časem kdy dáme najevo svou nespokojenost,“ uvedly odbory ve svém prohlášení.

Macronovým cílem je snížit míru nezaměstnanosti na sedm procent. V letošním prvním čtvrtletí bylo ve Francii bez práce 9,6 procenta lidí.

Snížení nezaměstnanosti si vytkl za svůj cíl i bývalý francouzský prezident François Hollande. Ten se zavázal, že se nebude ucházet o druhý prezidentský mandát, pokud nezačne počet lidí bez práce vykazovat stabilní sestupný trend. I on svou reformu prosadil pomocí dekretu bez hlasování v parlamentu z obavy, že se proti ní postaví poslanci z jeho vlastní socialistické strany. Změny zákoníku práce však vyvolaly vlnu protestů po celé Francii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner