Teroristé, kteří v pátek útočili v Katalánsku, byli několik dní předtím v Paříži. Potvrdil to dnes francouzské televizi BFMTV ministr vnitra Francie Gérard Collomb. Už dříve se psalo o tom, že černé audi z útoku ve španělském Cambrilsu zachytil radar u Paříže při překročení rychlosti. Collomb nicméně řekl, že tato buňka neměla žádné napojení na Francii. List El País napsal, že Švýcarsko dnes oznámilo, že nejméně jeden z lidí spojovaných s útoky v Katalánsku, byl v minulosti ve Švýcarsku.

„Byla to velmi rychlá cesta tam a zpět,“ uvedl francouzský ministr k pobytu teroristů ve Francii. Podle něj je zatím příliš brzy na vysvětlení motivu cesty teroristů do Francie. Collomb se ale domnívá, že jeli do Francie „za prací“.

Audi A3 zachytil radar v departamentu Essonne u Paříže 12. srpna. Byli v něm čtyři lidé. Podle dřívějších informací deníku Le Parisien strávili noc z 11. na 12. srpna v hotelu na jižním předměstí Paříže.

Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido už v pondělí hovořil se svým francouzským protějškem a ve středu se mají oba opět setkat v Paříži.

Ve zmiňovaném černém audi zaútočilo pět teroristů ve španělském městě Cambrils. Narazili s ním do chodců a několik jich zranili, jednu ženu smrtelně. Když se auto převrátilo, vyběhli ven a zaútočili noži. Policie všech pět útočníků záhy zastřelila.

Tento útok následoval několik hodin po čtvrtečním atentátu v Barceloně, kde terorista s dodávkou najížděl do chodců na rušné třídě La Rambla v centru města. Třináct lidí zemřelo a další více než stovka osob byla zraněna. Pachatele, který na útěku nožem zabil ještě jednoho muže, v pondělí zastřelila policie.

Mluvčí švýcarské federální policie Cathy Maretová dnes řekla, že nejméně jeden z útočníků byl loni v prosinci v Curychu. „Víme o jedné noci v hotelu v oblasti Curychu. Neznáme důvod tohoto průjezdu Švýcarskem. Na to, abychom uvažovali o možném přímém spojení (dotyčných) se Švýcarskem, je příliš brzy,“ řekla mluvčí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner