Francouzský nejvyšší soud dnes odmítl uznat takzvané třetí pohlaví. Zamítl totiž žádost 65leté intersexuální osoby, jejíž pohlavní orgány nejsou typicky mužské, ani typicky ženské, aby jí úřady do dokladů zapsaly do kolonky pohlaví výraz „neutrální“. Informovala o tom agentura AFP. Existenci takzvaného třetího pohlaví uznává například Austrálie, Malajsie, Kanada či Nepál. Německo od roku 2013 umožňuje nechat políčko pohlaví v rodném listě nevyplněné.

Francouzské zákony neumožňují, aby v dokumentech figurovalo jiné pohlaví než mužské či ženské, zdůvodnil své rozhodnutí soud. Uznání třetího pohlaví by se sebou neslo nutnost upravit řadu zákonů, které jsou ve Francii založeny na existenci dvou pohlaví, dodal. Je to podle něj tak spíše práce pro zákonodárce než pro soudce.

Žádost 65letého stěžovatele úředně považovaného za muže, který ovšem nemá funkční pohlavní orgány ani jednoho pohlaví, soud v Tours v roce 2015 uznal za oprávněnou, odvolací soud v Orléansu ji ale loni zamítl.

„Když se pozorují bez oblečení v zrcadle, ráno či večer, vidím, že nepatřím ani do světa mužů, ani žen,“ uvedl stěžovatel, který má v úředních dokumentech jméno Gaëtan. „Gaëtan není ani muž, ani žena. Necítí se ani jako muž, ani jako žena. Nemůže se stát ani mužem, ani ženou. A nechce se stát ani mužem, ani ženou,“ uvedl jeho právní zástupce.

Podle soudu se ale Gaëtan před více než dvaceti lety oženil a s ženou adoptoval dítě a je „v očích veřejnosti, zjevem a společenským chováním osobou mužského pohlaví“, což odpovídá i údajům v jeho rodném listu.

Stěžovatel nevyloučil, že se obrátí se stížností na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner