Paříž 17. září (ČTK) – Francouzský novinář Loup Bureau, zadržovaný 51 dnů v Turecku, se po pátečním propuštění z vazby dnes vrátil do Francie. V Turecku byl obviněn z příslušnosti k „ozbrojené teroristické organizaci“ a přestože ho úřady pustily na svobodu, jeho trestní stíhání ještě nezastavily, informovala agentura AFP.

„Hrozně se mi ulevilo, že jsem tu,“ řekl sedmadvacetiletý Bureau novinářům, když se na letišti přivítal s rodinou a přítelkyní. „Jsem velmi unavený, ale moc rád, že jsem tady,“ dodal, přičemž poznamenal, že si „až do konce nebyl jist, zda bude moci odletět“.

Novinář byl zadržen 26. července poblíž turecko-irácké hranice a obviněn ze spolupráce s kurdskými milicemi YPG, které Ankara považuje za teroristy. Měl totiž u sebe na počítači materiály, které shromáždil v rámci reportáže o Kurdistánu, včetně společných fotografií se členy milic.

O Bureauovo vydání do Francie žádal na konci srpna i francouzský prezident Emmanuel Macron při telefonickém rozhovoru s tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Tento týden o případu jednal s Ankarou také ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian během návštěvy Turecka.

Podmínky svého věznění novinář označil za „z počátku komplikované“. „Nebyl jsem fyzicky týrán, ale bylo mi vyhrožováno a byl jsem urážen,“ vysvětlil. Avšak od chvíle, kdy prezident Macron oznámil, že požaduje jeho propuštění, se to změnilo. „Dozorci si začali uvědomovat, že nejsem žádný terorista,“ řekl Bureau.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner