Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes přijme hlavu ruského státu Vladimira Putina. Oba politici se setkají v paláci ve Versailles u příležitosti zahájení výstavy o ruském caru Petru I. Velikém. Jednat budou o vývoji rusko-francouzských vztahů, o budoucnosti Evropské unie, o boji proti terorismu a o regionálních krizích na Ukrajině, v Sýrii, v Severní Koreji a v Libyi.

Půjde o první setkání obou státníků po květnovém zvolení Macrona prezidentem. A zcela nevyjde ze stínu francouzských obvinění z hackerských útoků proti elektronickým účtům členů Macronovy předvolební kampaně, které se přičítají Moskvě. Cílem tak podle francouzských médií bude překonání vzájemné nedůvěry.

„Mám respekt k Rusku a zvu Vladimira Putina v rámci diplomatických vztahů trvajících 300 let. Budu s ním mít náročný dialog a budu diskutovat o všech problémech,“ řekl Macron francouzskému nedělníku Le Journal du dimanche.

Francouzský prezident také uvedl, že prezidenti USA Donald Trump, Turecka Recep Tayyip Erdogan a Putin se řídí „logikou síly“. „To mi nevadí. Nevěřím ale v diplomacii veřejných urážek. Ve svých dvoustranných jednáních nicméně nikomu nenechávám nic projít. Jen tak si vydobýváme respekt,“ dodal Macron.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner