Francouzský soud dnes potrestal podmíněným vězením na pět měsíců úřednici radnice z Marseille na jihu země za to, že odmítla sezdat dvě ženy. Porušila tím zákon umožňující sňatky homosexuálů a adopce dětí páry téhož pohlaví, který vstoupil v platnost v květnu 2013. Jde o první rozsudek vynesený na základě tohoto zákona, uvedla agentura AFP.

Soud uznal Sabrinu Houtovou vinnou z diskriminace a porušení povinnosti veřejného činitele. Loni v srpnu odmítla z osobních náboženských důvodů sezdat lesbický pár, který žil ve společné domácnosti přes 12 let.

Soud jí uložil trest vyšší, než požadoval státní žalobce, i s poukazem na její nemístné chování a hrubost, s jakou podle očitých svědků zdůvodnila svůj krok z „obav, že se dostane do pekla“. Během přelíčení se Houtová bránila obvinění, že je homofobní.

Odmítnutou dvojici nakonec letos v únoru osobně sezdala nadřízená Houtové, socialistická starostka 15. a 16. městského obvodu v Marseille Sami Ghaliová.

Sňatky homosexuálů jsou možné v téměř dvaceti zemích světa. Jako první na světě uzákonilo registrované partnerství osob téhož pohlaví v roce 1989 Dánsko, v roce 2001 pak Nizozemsko jako první stát umožnilo sňatky homosexuálních párů. K Nizozemsku se už připojilo 16 zemí, jako poslední letos v červnu Spojené státy, kde mohly dosud sňatky uzavírat gayové a lesbičky jen v některých státech.

V Česku mohou homosexuální páry uzavírat jen registrované partnerství, a to od července 2006.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner