Představitelé francouzského pravicového republikánského tábora netají úlevu nad porážkou krajní pravice v dnešním druhém kole regionálních voleb. Vůdce Republikánů a exprezident Nicolas Sarkozy řekl, že první kolo voleb z minulého týdne bylo jasným varováním voličů, že politici se musejí činit.

„Nemůžeme přecházet od jedněch voleb k druhým, jako kdyby nám Francouzi nic neříkali,“ řekl Sarkozy. „Francouzi od nás očekávají silnou reakci na nepříjemné otázky,“ dodal bývalý prezident, který poukázal na obavy voličů z vývoje v Evropské unii, z masové nezaměstnanosti či z ohrožení národní bezpečnost nebo identity.

Podle serveru konzervativního deníku Le Figaro tak Sarkozy naznačil, kudy se bude ubírat v příštích měsících v politických diskuzích. „Francouzi musejí získat přesvědčeni, že budeme mít odpovědi, které jsou hodné výzev,“ dodal.

Podle bývalého ministra práce Xaviera Bertranda, který porazil na severu Francie vůdkyni radikální Národní Fronty Marine Le Penovou, vytvořili voliči hráz proti krajní pravici. Bertrand přiznal, že za svoje vítězství vděčí hlasům levice, jejíž kandidáti se pro usnadnění porážky Le Penové z druhého kola stáhli.

„Nechci zapomenout ani na výsledky prvního kola, které udeřily jako hrom,“ dodal dnes Bertrand po ohlášení odhadů a prvních výsledků druhého kola s tím, že „nikdo nemůže říci, že vyhrál“.

K výsledkům voleb se vyjádřil také další významný činitel Republikánů a starosta města Bordeaux Alain Juppé, podle kterého nárůst volební účasti je známkou dobrého zdraví francouzské demokracie.

Také francouzští socialisté uvítali porážku krajní pravice v dnešním druhém kole regionálních voleb, ale zůstávají prý ve střehu. Sami uhájili kontrolu v nejméně pěti ze 13 krajů. Opoziční pravicoví republikáni mají jistých také pět regionů. Ve dvou, včetně pařížské aglomerace, jsou výsledky ještě nejisté. Korsiku povedou místní nacionalisté.

Francouzský socialistický premiér Manuel Valls dnes poděkoval levicovým voličům, že vyslyšeli výzvu ze svého tábora, aby podpořili pravicové kandidáty v klíčových krajích, kde hrozilo vítězství radikální Národní fronty. Ta dnes nezvítězila ani v jednom z regionů, ačkoli v první kole v několika z nich výrazně uspěla.

„Ale dnes večer to není žádná úleva, žádné triumfování, žádné vítězné poselství. Nebezpečí krajní pravice stále není odstraněno. Nezapomínám na výsledky prvního kola a minulých voleb,“ poznamenal Valls.

„Těm, kteří vytvořili překážku (pro FN), ale i těm, kteří nehlasovali, protože už nevěří ničemu, bychom měli dokázat, že politika nebude pokračovat tak jako předtím,“ dodal s tím, že je zapotřebí voličům znovu dodat chuť k tomu, aby hlasovali pro někoho, a nikoli proti někomu.

Předseda socialistů Jean-Christophe Cambadélis vyjádřil názor, že volby ukázaly, že levice je dostatečně odolná, že pravice nijak výrazně neoslňuje a že krajní pravice byla poražena. Pro socialisty jde prý o úspěch „bez radosti“, protože volební neúčast byla navzdory lepšímu skóre než v prvním kole přece jen ještě poměrně nízká. Zdůraznil ale hrdost nad tím, že se socialisté stáhli ve dvou regionech, aby se obětovali za pravicové Republikány, a přispěli tak k neúspěchu Národní fronty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner