Paříž 22. dubna (zvláštní zpravodaj ČTK) – Většině Francouzů dnes zbývá pouhý den do nedělního prvního kola volby prezidenta, v níž si mohou vybírat z 11 kandidátů. Znamená to pro ně den relativního klidu, protože předvolební kampaň skončila v pátek v noci a politici nesmějí už veřejně vystupovat. Na francouzských zámořských územích se ale hlasuje už dnes, aby se na hlasy voličů z těchto oblastí v Evropě nemuselo čekat.

Ve 12:00 SELČ se začne hlasovat na ostrovech Saint-Pierre a Miquelon ležících u Kanady, o hodinu později následuje Francouzská Guyana a po další hodině karibské ostrovy Guadeloupe a Martinik. Večer středoevropského času dojde i na Francouzskou Polynésii.

Nejde o oblasti příliš lidnaté, takže bývají spíše na okraji zájmu vrcholných politiků. Pro předvolební agitaci si ale čas pro návštěvu těchto exotických oblastí najdou, protože mohou ovlivnit zejména to, kdo se dostane případně na druhé postupové místo do druhého rozhodujícího kola.

Největším letošním favoritem je podle průzkumů veřejného mínění centrista a bývalý ministr socialistické vlády Emmanuel Macron. Na druhém místě je šéfka nacionalistů Marine Le Penová, na třetím kandidát pravicových konzervativců François Fillon společně s levicovým radikálem Jeanem-Lukem Mélenchonem. Poslední tři politiky od sebe dělí jen několik procentních bodů, což znamená, že každý z nich se může probojovat do druhého kola.

Volby se konají pod vlivem čtvrtečního teroristického útoku v centru Paříže; jeden průzkum už naznačil, že na tom vydělala Le Penová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner