Frankfurt nad Mohanem (Německo) 3. září (ČTK) – Na 60.000 obyvatel Frankfurtu nad Mohanem dnes muselo kvůli chystanému zneškodnění nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války opustit své domovy. S průběhem evakuace jsou německé úřady podle agentury DPA spokojené. Média uvádějí, že dnešní evakuace je vůbec největší v německých poválečných dějinách.

Důvodem, proč lidé musí preventivně opustit část města, ve kterém žije 700.000 obyvatel, je nevybuchlá pumu o hmotnosti 1,8 tuny. Pyrotechnici s jejím zneškodněním chtějí začít okolo poledne a odhadují, že jim práce potrvá asi čtyři hodiny.

Plán evakuace byl stanoven tak, že z oblasti v okruhu zhruba 1,6 kilometru od místa nálezu pumy museli lidí odejít do dnešních 8:00 SELČ, další tři hodiny pak jsou vyhrazeny pro odchod těch, kteří tak sami neučinili. Policie nyní opuštěné ulice prochází a zjišťuje, zda všichni nařízení uposlechli.

Leteckou pumu našli dělníci při stavebních pracích poblíž univerzitního kampusu frankfurtské Goetheho univerzity v městské části Westend. Bomba ležela podle agentury DPA po desetiletí pod domem, který byl nedávno stržen.

Podobné evakuace jsou i více než 70 let po konci války v Německu poměrně běžné. Naposledy v sobotu muselo být kvůli nálezu letecké pumy evakuováno na 21.000 obyvatel porýnského města Koblenz.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner