Agentura Evropské unie na ochranu vnějších hranic Frontex posílá prvních 293 příslušníků pohraniční stráže a 15 lodí na řecké ostrovy u Turecka. Nasazené síly mají v reakci na žádost o pomoc z Atén pomáhat v kontrole oblasti, přes kterou se denně dostávají do Unie tisíce běženců zejména ze Sýrie, Iráku a z Afghánistánu.

„Frontex začal včera (v pondělí) s rozmísťováním 293 úředníků a 15 lodí na řeckých ostrovech v rámci nové operace s názvem Poseidon Rapid, a to v návaznosti na žádost Řecka o další pomoc na jeho vnější hranici v Egejském moři,“ oznámil dnes Frontex.

„Počet nasazených pohraničníků se postupně zvýší na více než 400, stejně tak se zvýší počet lodí, vozidel a dalšího technického vybavení na pomoc vnitrostátním orgánům, aby zvládly bezprecedentní migrační tlak na vnější hranici Řecka,“ dodal Frontex, který má sídlo ve Varšavě.

Podle posledních údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) letos do Řecka po moři připlulo na 820.000 lidí. Většina uprchlíků z Řecka míří dál do západní Evropy po takzvané balkánské trase, která vede přes území Makedonie, Srbska, Chorvatska a Slovinska.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner