Hlavním zdrojem pro verbování nových členů teroristických skupin operujících v Rusku jsou pracovní migranti z postsovětských států. V Moskvě to dnes prohlásil šéf kontrarozvědky FSB a předseda Národního protiteroristického výboru (NAK) Alexandr Bortnikov. Část přistěhovalců podle něj před příjezdem do Ruska absolvovala výcvik v Sýrii a Iráku.

Tito lidé, z nichž někteří jsou napojeni na Islámský stát, podle Bortnikova mají v úmyslu organizovat v Rusku i v jiných zemích další teroristické útoky, podobné těm, které se nedávno odehrály v Británii, Rusku, Švédsku nebo Egyptě. Loni bylo podle šéfa FSB v Rusku zmařeno šestnáct teroristických útoků, které připravovali přistěhovalci z postsovětských států.

V ruské migrační politice je podle Bortnikova třeba „zavést pořádek“. Posílit je zapotřebí pohraniční režim s důrazem na vyhledávání osob podezřelých z kontaktů s teroristickými strukturami. Je také nutné zvýšit odpovědnost osob, které migranty zaměstnávají a ubytovávají, míní šéf FSB.

Podle loňských údajů ruských imigračních úřadů je v Rusku evidováno 10,4 milionu cizinců, kteří do země přijeli za prací. Většina gastarbeiterů – 8,8 milionu – přitom pochází z postsovětských republik, z velké části ze střední Asie. Kolem 1,3 milionu cizinců pracuje v Rusku nelegálně, ale experti připouštějí, že skutečný počet „načerno“ zaměstnaných cizinců bude nejspíš mnohem vyšší.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner