Berlín 16. dubna (ČTK) – Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel dnes uvedl, že je dobře, že turecké referendum o změnách v ústavě skončilo, a vyzval k zachování klidu a rozvahu. V Německu žije početná turecká komunita. Podle zatím neúplných výsledků v referendu získali těsnou nadpoloviční většinu stoupenci ústavních změn posilujících pravomoce hlavy tureckého státu.

„Zdá se, že to bude těsný výsledek, jak se čekalo. Nicméně hlasování tureckých voličů skončilo, a tak bychom doporučovali zachovat klid a postupovat uvážlivě,“ uvedl Gabriel v prohlášení. „Je dobře, že skončila volební kampaň, v níž se tak tvrdě bojovalo, a to i zde, v Německu,“ dodal.

Po sečtení zhruba 99 procent hlasů v plebiscitu vedou s 51,3 procenta hlasů zastánci reformy, která turecký politický systém změní na prezidentský. Opozice se domáhá přepočítání až 60 procent hlasů. Prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že změny přinesou stabilitu a prosperitu, jeho oponenti se obávají autoritářské vlády jednoho muže.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner