Německý prezident Joachim Gauck před dnešním setkáním s jordánským králem kritizoval neochotu některých zemí Evropské unie přijímat uprchlíky. Naopak ocenil mimo jiné svou zemi a Jordánsko, informovala agentura DPA.

Gauck pochválil ochotu Němců pomáhat v uprchlické krizi a naopak kritizoval zdráhavost různých dalších zemí EU. „Chci uznat, jakou jsme právě my Němci v posledních měsících a týdnech prokázali ochotu přijímat uprchlíky,“ řekl Gauck před dnešním setkáním s králem Abdalláhem II. v Ammánu.

„Ale vidíme, že ne všechny státy v Evropě postupují tak, jako naše země, Švédsko a Rakousko,“ citovala Gaucka DPA. Německý prezident zároveň označil za povinnost pomoci s přijímáním uprchlíků zemím sousedícím se Sýrií.

S poukazem na přerozdělování uprchlíků mezi země EU, jak ho prosazuje německá vláda, Gauck řekl, že lze „jen doufat, že v příštích měsících a týdnech budou z opatrných úvah opravdu konkrétní rozhodnutí“.

Svou návštěvou Jordánska prý chce Gauck „ocenit i znamenitý výkon Jordánců, kteří přijetím zhruba 700.000 uprchlíků ukazují míru poskytování pomoci, jíž jsme my v Evropě ještě vzdáleni“.

Gauck se chystá v úterý navštívit mimo jiné uprchlický tábor Asrak v blízkosti syrských hranic, kde přebývá zhruba 26.000 uprchlíků.

Jordánsko podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) do začátku prosince přijalo kolem 633.000 syrských uprchlíků. Jen zhruba 20 procent jich žije v táborech, ostatní jsou ubytovaní u místních obyvatel. Jordánsko má přitom asi 6,5 milionu obyvatel.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner