Členové krajně pravicové polské organizace Národně radikální tábor (ONR) se chystají na Slovensko, kde mají absolvovat výcvik ve střelbě spolu s „přáteli“ ze strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), obviňované z neofašismu. Uvedl to dnes na svém webu polský list Gazeta Wyborcza. ONR podle deníku své aktivisty nabádá, aby se na druhé straně Tater zdrželi „římského pozdravu“, tedy hajlování, či nošení „keltských“ křížů, protože na Slovensku mohou být za extremistické symboly citelně postiženi.

„Před střeleckým výcvikem se uskuteční instruktáž o zacházení se zbraní a o základních pravidlech platících na střelnici. Následně se pod dohledem instruktorů uskuteční střelba z krátkých a dlouhých zbraní,“ citoval list z nabídky zájezdu, pořádaného jednou z regionální organizací ONR. V ceně 100 zlotých (asi 600 Kč) je zahrnuta cesta autobusem, voda, chlebíčky, nocleh v penzionu, dva zásobníky nábojů do pistole a deset nábojů do pušky, přičemž další munici si bude možné přikoupit.

„Zaráží mě, že ONR varuje před používáním nacistické symboliky na Slovensku. V Polsku by se toho měli také vyvarovat, ale jsou prakticky beztrestní. Hodně případů hajlování, které krajní pravice nazývá římský pozdrav, skončilo do ztracena. Je to smutné,“ řekl deníku profesor Rafal Pankowski ze sdružení Nikdy více.

ONR až do loňského roku pořádala podobné akce na polské straně Tater, ale kvůli výhradám správy národního parku se rozhodla akci přenést na Slovensko. Deník připomněl, že přátelé polských nacionalistů z LSNS sice v parlamentních volbách získali 14 mandátů, nicméně nyní má problém, protože slovenská generální prokuratura navrhla soudu, aby stranu rozpustil. Podobně návrhy na adresu ONR zaznívají i v Polsku.

ONR navazuje na stejnojmenné předválečné hnutí založené na idejích vycházejících z italského fašismu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner