Jižnímu Súdánu hrozí genocida, pokud svět okamžitě nezakročí, neuvalí zbraňové embargo a nepřinutí představitele nejmladšího státu světa, aby přestali své lidi podněcovat k nenávisti a násilí. V pondělí to v New Yorku uvedl dosluhující generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Situace v Jižním Súdánu ohrožuje stabilitu celého regionu střední a východní Afriky, uvedl Pan Ki-mun a vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby uvalila na zemi zbraňové embargo, které by podle něj snížilo schopnost všech stran konfliktu vést válku.

Pokud OSN nebude jednat, octne se Jižní Súdán na cestě masakrům, uvedl generální tajemník, kterého v lednu ve funkci vystřídá Portugalec António Guterres.

Jihosúdánský velvyslanec při OSN v reakci na prohlášení Pan Ki-muna uvedl, že jeho tvrzení jsou přehnaná a „nezrcadlí realitu“.

Velvyslankyně USA při OSN Samantha Powerová chce rezoluci, která by uvalila na Jižní Súdán zbraňové embargo, Radě bezpečnosti předložit ještě do konce tohoto roku.

V prosinci 2013 v Jižním Súdánu vypukla občanská válka. V srpnu 2015 znepřátelení politici – prezident Salva Kiir a jeho někdejší viceprezident Riek Machar – dosáhli dohody o příměří, boje v Jižním Súdánu ale pokračují. Boj dvou politiků o moc navíc nabral rysy etnického konfliktu. Zatímco Kiira podporují Dinkové, na straně Machara, který v současnosti pobývá v Jihoafrické republice, jsou Nuerové.

V důsledku násilností přišly o život už desítky tisíc lidí a více než dva miliony byly nuceny opustit své domovy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner