Guvernér amerického státu Wisconsin Scott Walker, který byl zpočátku považován za předního uchazeče o Bílý dům, oznámil, že odstupuje z klání o republikánskou nominaci do prezidentských voleb.

Sedmačtyřicetiletý Walker je považován za další „vedlejší oběť“ politického vzestupu miliardáře Donalda Trumpa. Ačkoliv na počátku letošního roku vedl v průzkumech veřejného mínění, o popularitu přišel po prvních dvou televizních debatách, zatímco Trump ovládl žebříčky. V nedávném průzkumu stanice CNN měl Walker podporu méně než půl procenta voličů v republikánských primárkách. Spolu s propadem příznivců vyschl i přísun financí do drahé kampaně.

„Nyní se domnívám, že jsem povolán dát příklad, abych pomohl očistit terén v tomto klání a aby se pozitivní a konzervativní poselství mohlo dostat až na vrchol. Proto okamžitě ukončuji svou kandidaturu,“ řekl již bývalý uchazeč během tiskové konference v Madisonu, hlavním městě státu Wisconsin, který řídí od roku 2011. Nynější mandát mu vyprší až během roku 2018.

Vybídl další z 15 zbývajících republikánských kandidátů, aby se zamysleli nad svým odstoupením z klání. Zúžením počtu uchazečů by poskytli voličům „pozitivní konzervativní alternativu vůči aktuálnímu favoritovi, což je zásadně důležité pro budoucnost strany a ještě důležitější pro budoucnost naší země“.

Trump tak sice nebyl přímo zmíněn, nicméně byl jasně označen za hrozbu, poznamenala agentura AFP.

„Je smutné, že debaty republikánů se netočí okolo optimistické vize Ameriky, ale přemístily se na území osobních útoků,“ řekl Walker.

Někteří analytici se domnívají, že Trump, který jasně dominuje v průzkumech, těží z rozdrobenosti voličů mezi více než tucet „tradičních“ kandidátů s politickými zkušenostmi, avšak úspěch realitního agenta je založen spíše na vyvolávání kontroverzí, urážení soupeřů a na šokujících prohlášeních, avšak bez podrobného programu.

Sám realitní magnát poznamenal jen, že Walkera dobře poznal a že je „moc prima chlap s velkou budoucností“.

Z klání již 11. září odstoupil bývalý guvernér Texasu Rick Perry. Odobně jako Walker varoval před Trumpem, aniž by miliardářovo jméno vyslovil.

O republikánskou nominaci se nyní uchází 15 kandidátů.

„Lidi přestávají být kandidáty na prezidenta nikoliv proto, že by už neměli nápady, ale protože už nemají peníze,“ poznamenal Terry Sullivan, který řídí kampaň republikánského kandidáta Marka Rubia.

Jméno Scotta Walkera Američanům pranic neříkalo až do velkých odborářských demonstrací v Madisonu v roce 2011 proti jeho návrhu zmenšení moci odborářů při kolektivním vyjednávání. Střet s odbory Walker vyhrál, což z něj udělalo strašáka v očích levice, ale získal chválu konzervativních kruhů. Nynější mandát čele Wisconsinu mu vyprší během roku 2018.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner