Guvernérkou Tokia byla poprvé v historii zřejmě zvolena žena, čtyřiašedesátiletá bývalá ministryně Juriko Koikeová. Vyplývá to podle japonských médií z průzkumů u volebních místností po nedělních volbách. Hlavním úkolem nového správce japonské metropole bude dohled nad přípravou olympiády v roce 2020.

Dva předchozí guvernéři třináctimilionové japonské metropole, která má podle agentury AP větší roční rozpočet než Švédsko, odstoupili z funkce kvůli finančním skandálům. Všichni kandidáti tak před dnešním hlasováním slibovali čistější politiku a vyřešení takových problémů, jako je nedostatek míst v mateřských školách.

Poslední guvernér Joiči Masuzoe rezignoval v červnu poté, co vyšlo najevo, že utrácel příliš mnoho peněz z rozpočtu města za drahé hotelové pokoje a umělecká díla. Jeho předchůdce odešel za podobných okolností.

Příprava olympijských her se dostala do potíží, mimo jiné kvůli raketově rostoucím nákladům, uvedla AP. Kvůli zamítnutí původního architektonického návrhu má zpoždění stavba hlavního olympijského stadionu a také logo tokijské olympiády museli návrháři překreslit kvůli údajnému plagiátorství.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner