Gaza 28. srpna (ČTK) – Radikální palestinské hnutí Hamas, které vládne v Pásmu Gazy, zlepšilo vztahy s Íránem a připravuje se na další konfrontaci s Izraelem. Na dnešní tiskové konferenci to podle agentury AP řekl nový šéf Hamasu Jahjá Sinvár. Teherán byl nejbližším spojencem Hamasu již v minulosti. Vztahy mezi Gazou a Íránem ale ochladly, když Hamas odmítl v syrské občanské válce podpořit armádu syrského prezidenta Bašára Asada, za kterým Írán stojí.

Írán je v současné chvíli pro Hamas největší „finanční a vojenskou oporou“ uvedl Sinvár při své první schůzi s novináři od svého nástupu do funkce v únoru. Kolik Teherán Hamasu přispívá, Sinvár nesdělil. Před ochlazením vztahů v roce 2012 však Teherán každý měsíc radikálnímu palestinskému hnutí posílal 50 milionů dolarů (zhruba jednu miliardu Kč).

Sinvár rovněž uvedl, že Hamas s pomocí Teheránu posiluje své vojenské schopnosti a připravuje se na „osvobození Palestiny“.

„Tisíce lidí každý den vyrábí rakety, hloubí tunely a cvičí žabí muže (speciálně vycvičené a vyškolené jednotky zpravidla pro boj ve vodě či přímo pod vodní hladinou),“ řekl Sinvár. „Vztah s Íránem se odehrává v tomto kontextu,“dodal.

Lídr Hamasu, který strávil 25 let v izraelském vězení, nicméně řekl, že zahájit čtvrtou válku s Izraelem nechce. Hodlá se prý spíše soustředit na zlepšení špatných životních podmínek v chudé pobřežní enklávě.

Izrael a Egypt zahájily blokádu Pásma Gazy poté, co nad ním v roce 2007 hnutí Hamas převzalo kontrolu. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbas, který udržuje pod kontrolou Západní břeh Jordánu, zároveň požádal Izrael, aby snížil enklávě přísun elektřiny. Pásmo Gazy se tak ocitá bez proudu až 16 hodin denně a většina jeho obyvatel žije v chudobě. Až 50 procent lidí je nezaměstnaných.

Írán neuznává Izrael a jeho představitelé pravidelně hovoří o zničení Izraele. Náčelník generálního štábu íránské armády Abdorrahím Músaví minulý čtvrtek prohlásil, že Izrael do 25 let nebude existovat. Podobně se před dvěma lety vyjádřil íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner