Život v severoněmeckém Hamburku, kde se minulý týden během summitu skupiny předních ekonomik (G20) odehrály násilné střety mezi demonstranty a policií, se vrací k normálu. Město, které od neděle zajišťuje rozsáhlý úklid a odstraňuje škody, dnes dalo na vědomí, že chce hnát k odpovědnosti všechny výtržníky a násilníky. Policie pro vyšetřování incidentů již zřídila zvláštní komisi, napsala tisková agentura DPA.

Starosta Olaf Scholz, který je kvůli událostem pod tlakem svých kritiků, nehodlá rezignovat. Podporu mu vyslovil například sociálnědemokratický kandidát na německého kancléře Martin Schulz či městský radní Andy Grote. Grote tvrdí, že silácké výzvy k odstoupení starosty ničemu nepomohou, neboť nyní je klíčová otázka potrestání viníků.

Schulz, který se na podzim ve volbách utká s nynější kancléřkou Angelou Merkelovou, chování výtržníků brojících proti kapitalismu označil za počínání podobné akcím teroristů. Dodal, že loupeživé bandy, které ve městě řádily, nemohou chtít žádnou politickou legitimitu. Již během summitu se Schulz opakovaně vyslovil pro přísné potrestání radikálů, kteří zapalovali auta, rabovali obchody, útočili na policisty a stříkali barvou ve spreji protisystémová hesla na zdi domů a výloh.

Ostrými slovy na adresu výtržníků nešetřil ani německý ministr Thomas de Maizière. Ještě v průběhu summitu je označil za kriminálníky a ne demonstranty, v dnešním prohlášení pak o nich hovořil jako o zavrženíhodných a násilných extremistech.

Policie, která hlásí na 500 zraněných příslušníků bezpečnostních složek, zřídila mobilní informační centrum pro poškozené. Dopoledne středisko navštívili první obyvatelé čtvrti Schanzenviertel, na kterou násilnosti nejvíce dolehly, aby mohli podat trestní oznámení. Pomoc v podobě podpory a poradenství dostanou lidé i v dalších částech Hamburku.

Starosta Scholz navrhuje, aby část odpovědnosti přešla na pořadatele demonstrací, které přerostly v násilnosti. Nejistá budoucnost čeká také dlouholeté městské centrum autonomní levice Rote Flora, jejíž příslušníci svolali demonstraci s názvem Welcome to Hell (Vítejte v pekle).

Scholz k tomu poznamenal, že město nechce dělat ukvapené závěry, proto před klíčovým rozhodnutím chce mít jasno, kdo je za co odpovědný. Prohlášení předáků krajní levice z Rote Flora, že nepořádek mají na svědomí zahraniční radikálové, považuje starosta za laciné výroky.

Do úklidu města se již v neděli pustili dobrovolníci, kteří se zorganizovali v rámci sousedství, ale i přes internet. Portál ze.tt uvedl, že jen ve čtvrti Schanzenviertel se úklidu zúčastnily tisíce lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner