Londýn 29. března (ČTK) – Britský ministr financí Philip Hammond dnes v televizi Sky News řekl, že Británie bude muset dělat při vyjednávání s Evropskou unií ústupky, aby získala co nejlepší možnou dohodu o budoucích vztazích s Bruselem po takzvaném brexitu. Odchod země z EU oznámí britská premiérka Theresa Mayová oficiálně Bruselu dnes v brzkém odpoledni.

Dohoda musí být podle Hammonda taková, aby vyhovovala „jak Británii, tak jejím partnerům z Evropské unie“. Měsíce následující po červnovém referendu, v němž se Britové vyslovili pro odchod z EU, podle něj ukázaly, že taková dohoda je možná.

„Každé vyjednávání znamená, že obě strany musejí dávat a brát, a my musíme do těchto rozhovorů jít s tím, že chápeme a přijímáme, že budeme muset dávat a brát, abychom získali pro Británii co nejlepší dohodu,“ uvedl Hammond.

V rozhovoru s BBC pak řekl, že doufá v takovou celní dohodu s unií, aby na hranicích nevznikaly „fronty kamionů“. „Každý v EU a v Británii půjde do těchto jednání s tím, že se bude snažit chránit své vlastní zájmy. Není ale v zájmu nikoho na kontinentu mít tu šňůry nákladních aut,“ řekl Hammond.

Uvedl také, že Británie i po dnešku zůstane plným členem EU a bude „dodržovat všechna pravidla i povinnosti“. Tím podle BBC de facto potvrdil, že pro občany EU přicházející do země i po dnešku se zatím nebude nic měnit. Odborníci oslovení BBC ale soudí, že Londýn časem zveřejní termín, po němž už přicházející občané unie nebudou mít automaticky právo žít a pracovat ve Spojeném království. Kdy to bude, se ale neví.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner