Stovky výjezdů zaznamenali ve čtvrtek odpoledne a večer hasiči v Česku kvůli silnému větru. Většinou odklízeli spadané stromy a větve. Nikdo nebyl zraněn. Problémy ale zůstávají na některých železničních tratích, nejezdí například vlaky mezi Trmicemi a Řehlovicemi na Ústecku. Vítr způsobil také poruchy na vysokém i nízkém napětí, na Děčínsku, Ústecku nebo v Libereckém kraji jsou desítky domácností bez proudu.

Provoz vlaků mezi Trmicemi a Řehlovicem zastavilo popadané trakční vedení. Omezení provozu potrvá celé dopoledne. Místo vlaků jsou zavedeny náhradní autobusy, v úseku od Řehlovic do Bíliny na Teplicku nabírají spoje zpoždění kolem 20 minut. Kvůli spadlému stromu stojí také doprava na trati Valšov-Rýmařov na Bruntálsku.

U Bělé u Staré Paky na Semilsku najel večer do spadlého stromu vlak, hasiči museli 32 cestujících evakuovat a zajistili pro ně autobus. Provoz na trati už byl obnoven. Stejně tak už jezdí vlaky v úseku Mikulovice – Jindřichov ve Slezsku, kde ležely spadané stromy. Byl nahlášený i pád stromku přes koleje v Želechovicích ve Zlínském kraji, ale strojvedoucí ho odstranil sám. Vyřešeny byly i problémy na trati Katovice – Bohumín, některé vlaky ale nabraly více než pětihodinové zpoždění.

Od večera je bez proudu řada domácností v Libereckém kraji, zasaženy bylo zejména Frýdlanstsko. „Čety pracují na odstranění poruch na Liberecku v oblasti Frýdlantu, Višňové, Kunratic a také v oblasti Českého Dubu. Na Semilsku máme hlášeny poruchy v částech obcí Košťálov, Jablonec nad Jizerou a Rovensko pod Troskami. Třeba na Českolipsku nebyla hlášena jediná porucha,“ řekla severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Většinu poruch by se mělo podařit odstranit dnes, ale o víkendu budou zřejmě přibývat nová hlášení, když se lidé vydají na kontrolu svých rekreačních objektů.

ČEZ zaznamenal kvůli silnému větru také poruchy na vysokém i nízkém napětí na Děčínsku a Ústecku. Podle Holingerové se situace přes noc uklidnila a společnosti se povedlo odstranit asi dvě třetiny poruch.

Vůbec nejvíce výjezdů kvůli větru měli hasiči v Moravskoslezském kraji, a to 122. Přes sto zásahů se dostali také ve Středočeském kraji. Většinou šlo o spadané stromy a větve, vítr ale také poškodil plechové střechy rodinných či bytových domů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner