Blansko 5. března (ČTK) – V jeskyni Nová Drátenická v Moravském krasu na Blanensku dnes kolem poledne uvízl speleolog, hasiči a speleologičtí záchranáři jej vyprostili zhruba po šesti hodinách. Muž měl zavalené nohy, utrpěl zranění, vyplývá z informací hasičů a záchranářů. Podle mluvčího hasičů Jaroslava Mikošky byl zásah na místě velice komplikovaný.

Pro muže kolem 18:00 hodin přiletěl vrtulník záchranné služby. Podle mluvčí jihomoravské záchranky Hedviky Kropáčkové byl muž při transportu do brněnské fakultní nemocnice při vědomí a jeho stav je stabilizovaný. „Má ale vážná poranění dolní končetiny,“ uvedla Kropáčková.

Kromě hasičů byli na místě i speleologičtí záchranáři. „Speleolog ležel několik stovek metrů daleko od vchodu,“ uvedl Mikoška. Na místě byli i zdravotníci.

Neštěstí se stalo ve veřejně nepřístupné Nové Drátenické jeskyni, která byla objevena až za druhé světové války. Leží poblíž Křtin na Blanensku vedle známé jeskyně Výpustek. Podle původní informace mluvčího hasičů uvízl speleolog právě v jeskyni Výpustek.

Hasiči zasahovali v krasu zatím naposledy koncem listopadu loňského roku. Při výpravě do jeskyně Lopač jeden z mužů uklouzl a spadl ze značné výšky z žebříku a strhl s sebou další členy výpravy. Výsledkem byla středně těžká zranění. Pro jednoho z účastníků expedice přiletěl vrtulník.

V Česku je více než 2000 objevených jeskyní, jejich skutečný počet může být ale až dvojnásobný.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner