Zlín 18. prosince (ČTK) – Privatizace krajských nemocnic se podle hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka (KDU-ČSL) nechystá. Odmítl i možnost pronájmu nemocnic soukromým subjektům. Na dnešním krajském zastupitelstvu tak odpověděl na otázky zastupitelů i na otevřený dopis poslankyně a pacientské ombudsmanky Aleny Gajdůškové (ČSSD). Řada zastupitelů kritizovala i to, že stále nebyl zveřejněn generel čtyř krajských nemocnic, diskutovalo se i o výběrových řízeních na funkce primářů v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně (KNTB).

„Z novin se dozvídáme o změnách spíše kosmetických. Není jasné, který primář bude pokračovat, schází koncepce rozvoje,“ uvedl zastupitel Ivo Valenta (Svobodní a Soukromníci). Skutečnost, že dosud nebyla zveřejněna koncepce, kritizoval také zastupitel a zároveň primář neurochirurgického oddělení zlínské nemocnice Michal Filip (ANO).

Společné představenstvo krajských nemocnic v čele s Radomírem Maráčkem mělo odevzdat generel do konce října, podle Čunka se tak stalo. Hejtman dnes v několikahodinové debatě zastupitelům řekl, že návrh na koncepci již primáři viděli. Je v něm podle jeho slov řečeno, která oddělení v nemocnicích zůstanou, jestli se některá přesunou nebo se zruší. „Pak tam jsou oddělení, o kterých se diskutovat bude, sejdou se čtyři ředitelé nemocnic se všemi dotčenými primáři oddělení a navrhnou nějaké řešení,“ řekl hejtman.

Čunek již dříve uvedl, že složitá je zejména situace ve zlínské nemocnici, která má dlouhodobě potíže s hospodařením. Kraj chce v KNTB stavět internu s centrálním příjmem, podle Čunka je však na objekty v areálu nemocnice málo místa, proto se zvažovaly další možnosti včetně stavby nové nemocnice na jiném místě. Nesouhlas veřejnosti vzbudil například jeden z možných návrhů, že by nemocnice byla postavena v holešovské průmyslové zóně. Hejtman dnes však uvedl, že to není reálné. Mezi lidmi také koluje informace, že kraj chce nemocnice privatizovat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner