Liberecký hejtman Martin Půta (STAN) chce Asociaci krajů ČR odpolitizovat. Měla by se držet věcných témat, řekl dnes znovuzvolený liberecký hejtman. Na nejbližším jednání asociace, které bude v prosinci, se chystá navrhnout změny ve funkčním období předsedů. Střídat by se podle něj měli po roce a nikoli každé dva roky, jak je tomu nyní.

„Myslím, že situace je teď jiná než v minulých volebních obdobích. Neexistuje žádná dominantní politická strana, jejíž členové by byli hejtmani. Je tam v podstatě něco, čemu se dá říct remíza. Myslím, že by bylo rozumné toho využít k nějakému přenastavení asociace krajů,“ vysvětlil svůj návrh Půta. V minulosti se podle něj asociace vyjadřovala i k politickým otázkám, které by měl spíš řešit parlament nebo vláda.

Hejtmani by se ale podle Půty měli držet hlavně věcných témat. „Mohlo by k tomu přispět například to, že by se předseda asociace měnil každý rok. Teď máme ve stanovách změnu jednou za dva roky,“ řekl. Kdyby hejtmani rotovali a předseda se měnil každý rok, funkci předsedy by to odosobnilo a nebyl by spojován s jedinou politickou stranou jako v minulosti, uvedl Půta. Navíc všichni, kdo mají ambici stát v čele asociace, by se tak mohli podle Půty postupně vystřídat.

Předsedou Asociace krajů ČR byl dlouhá léta Michal Hašek (ČSSD). Letos ale neuspěl v krajských volbách. Po nich ztratila ČSSD převažující zastoupení i v Asociaci krajů ČR. babišovo hnutí ANO vede po krajských volbách šest krajů včetně Prahy. ČSSD má pět hejtmanů. Po jednom kraji vedou komunisté, KDU-ČSL a STAN, jejichž hejtmani by tak mohli případný spor ANO a ČSSD o předsednickou funkci rozhodnout. Půta však podporu pro případné kandidáty komentovat nechtěl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner