Ministr kultury Daniel Herman se o víkendu jako první člen české vlády oficiálně zúčastní výročního sudetoněmeckého sjezdu. Sdělila to mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení Hildegard Schusterová a Hermanův úřad informaci potvrdil. Podle Sudetoněmeckého krajanského sdružení přispěje Hermanova přítomnost na sjezdu k dalšímu pokroku ve smiřování mezi sudetskými Němci a Čechy.

„Český premiér Bohuslav Sobotka svému bavorskému protějšku Horstu Seehoferovi, patronovi sudetoněmecké národnostní skupiny, oficiálně sdělil, že česká vláda poprvé v historii pošle ministra na sudetoněmecký sjezd, a sice ministra kultury Daniela Hermana,“ uvedla Schusterová. Podle ní Herman na sjezdu v neděli přednese zdravici.

Šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt Hermanovu cestu na sjezd do Norimberku uvítal. „Je to silný signál dobrého pokroku v procesu smíření,“ uvedl. Poděkoval zároveň české vládě za to, že se zasazuje o dobrou politiku sousedství v evropském duchu.

Už loni zazněla na sudetoněmeckém sjezdu slova zástupce české vlády: vicepremiér Pavel Bělobrádek poslal video se svou zdravicí, kterou sudetští Němci přivítali potleskem.

Vztahy mezi sudetskými Němci a českou vládou se v posledních letech výrazně zlepšily. Přispěla k tomu i skutečnost, že Sudetoněmecké krajanského sdružení ze svých stanov vypustilo zmínku o usilování o vrácení majetku, který byl sudetským Němcům při poválečném odsunu z Československa ukraden. Na loňském sjezdu nebyly také v oficiálních projevech ani jednou zmíněny takzvané Benešovy dekrety, na jejichž základě byli sudetští Němci zbaveni majetku a občanství.

V minulosti přitom sudetoněmečtí představitelé pravidelně žádali zrušení těchto dokumentů, jež patřily k dekretům, které československý prezident Edvard Beneš vydával za druhé světové války a krátce po ní v době, kdy nefungoval parlament.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner