Brno 17. srpna (ČTK) – Ústavní soud odmítl stížnost švýcarského historika Adriana Portmanna, který zpochybnil výsledek výběrového řízení na ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Portmann kandidoval neúspěšně, rada ústavu před třemi lety upřednostnila Zdeňka Hazdru. Žalobu zamítl Obvodní soud pro Prahu 3, Portmann pak neuspěl ani u Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu, zjistila ČTK z usnesení ústavních soudců.

Portmann od počátku označoval výběrové řízení a vyřazování kandidátů za podvodné a nezákonné. Civilní žalobou se švýcarský historik domáhal určení čtyř úkonů souvisejících s výběrovým řízením. Šlo o vypsání konkurzu, dílčí výsledek prvního kola, volbu ředitele ve třetím kole a také jeho následné jmenování do funkce. Z usnesení Ústavního soudu plyne, že určovací žaloba podle občanského soudního řádu nebyla vhodným prostředkem obrany.

Z ústavního pořádku vyplývá nejen právo zaměstnance svobodně a dobrovolně si vybrat, s kým uzavře pracovní smlouvu, ale také stejné právo zaměstnavatele. „Je na zaměstnavateli, aby v případě, že se o jedno místo uchází u něho více uchazečů, vybral toho z uchazečů, kterého považuje na dané místo za nejvhodnějšího,“ stojí v usnesení.

Zaměstnavatel může při výběru brát v potaz jen kritéria, která se vztahují k budoucímu výkonu práce. Při porušení práva na rovné zacházení může neúspěšný uchazeč podat žalobu podle antidiskriminačního zákona.

Ústavní soud sice Portmannovi nevyhověl, nicméně konstatoval, že justice při projednávání kauzy chybovala. Obvodní soud při ústním vyhlášení rozsudku zmiňoval opožděnost žaloby, v písemném odůvodnění ale argumentoval jinak. Nejde však o takové porušení základních práv, aby Ústavní soud musel zasahovat.

Činnost ústavu provázejí pře politiků i zaměstnanců od jeho založení. Justice se dlouho zabývá také sporem o platnost výpovědi, kterou po svém odvolání z místa ředitele ústavu dostal současný ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Podle pravomocného rozhodnutí Městského soudu v Praze z letošního dubna je výpověď neplatná. Spor se ale ještě přenese k Nejvyššímu soudu, koncem července dorazilo k soudu první instance dovolání neúspěšné strany sporu, zjistila ČTK z databáze InfoSoud.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner