Bejrút 30. července (ČTK) – Libanonské hnutí Hizballáh a radikální islamisté z Fronty dobytí Sýrie (bývalá An-Nusra) si dnes vymění těla zabitých bojovníků. O chystané realizaci první fáze dohody o příměří v oblasti libanonsko-syrské hranice informovala podle agentury Reuters televize Al-Manar, která má blízko k Hizballáhu.

Dohoda o příměří mezi oběma uskupeními vstoupila v platnost ve čtvrtek. Zahrnuje také propuštění pěti vězňů Hizballáhu a odchod bojovníků Fronty dobytí Sýrie do severní Sýrie se všemi civilisty, kteří si budou přát jít s nimi.

Libanonské hnutí Hizballáh bojuje v hornaté oblasti na libanonsko-syrské hranici společně se syrskými vládními jednotkami proti islámským radikálům. Minulý týden zahájil Hizballáh ofenzivu proti islamistům blízko libanonského pohraničního města Arsál. Krátce po začátku operace Hizballáh ohlásil, že převzal kontrolu nad značnou částí oblasti kontrolované islamisty včetně místa, kde měli svou základnu.

Šíitské hnutí Hizballáh, které podporují Íránci, se na boji proti sunnitským radikálům v libanonském pohraničí podílelo už dříve. Libanonská armáda se operace neúčastní. Role Hizballáhu v syrské občanské válce je v Libanonu velmi kontroverzním tématem. Se zapojením hnutí nesouhlasí například libanonský premiér Saad Harírí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner