Paříž/Moskva/Berlín/Kyjev 24. července (ČTK) – Nejvyšší představitelé Francie, Německa, Ukrajiny a Ruska dnes uspořádají telekonferenci o situaci na východní Ukrajině. Bude to první jednání ve formátu takzvané normandské čtyřky od květnového nástupu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona do funkce.

Jednání mezi Macronem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou, ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem jsou součástí snah o vyřešení konfliktu na východě Ukrajiny, který si od dubna 2014 vyžádal zhruba 10.000 obětí. Konflikt měly ukončit mírové dohody, dojednané během čtyřstranných jednání v Minsku v únoru 2015, Moskva a Kyjev se ale vzájemně obviňují z jejich sabotování.

Jednání v „normandském formátu“ založili v létě 2014 během oslavy 70. výročí vylodění spojenců v Normandii za druhé světové války Putin, Porošenko, Merkelová a tehdejší francouzský prezident François Hollande. Macron chtěl původně zorganizovat první schůzku „normandské čtyřky“ se svou účastí před summitem zemí G20 na začátku července v Hamburku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner