Představitelé hnutí ANO a Svoboda a přímá demokracie chystají na dnešní večer schůzku. Podle šéfa SPD Tomia Okamury přijdou vyjednavači jeho SPD na jednání s podrobným rozborem svého programu a programového prohlášení vlády Andreje Babiše (ANO), jejich souladu a možných kompromisů, na které by byli případně ochotní přistoupit.

SPD patří mezi strany, které neodmítají spolupráci s ANO. Trvala však na tom, aby vláda plnila její program, takže menšinovou vládu ANO při hlasování o důvěře SPD nepodpořila. Kabinet ve Sněmovně důvěru nedostal a na středečním zasedání odhlasoval svou demisi.

Okamura v úterý vyjádřil připravenost jednat s ANO o programu, resortech i koalici. Kabinet pak navzdory negativním stanoviskům vládních legislativců vyšel SPD vstříc a neodmítl dvě její novely. Neutrální stanovisko zaujala vláda mimo jiné k ústavní novele zavádějící obecné referendum. Legislativci přitom v doporučení psali, že referendum v podobě SPD je v rozporu s principy zastupitelské demokracie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner