Radním Holešova na Kroměřížsku se stal advokát Milan Fritz (nestraník za ANO), který se do zastupitelstva dostal teprve na minulém zasedání 14. listopadu. Místo mu uvolnil rezignací Jan Koláček a dalších pět lidí, kteří byli jako náhradníci na kandidátce Babišova hnutí ANO ve volbách v roce 2014 před ním. Fritz, který figuruje ve společnostech spojených se snahou ovládnout vodárenské firmy, nahradil v radě lídra hnutí, majitele firmy ELKO EP Jiřího Konečného. Postup ANO kritizuje opozice i krajský předseda Babišova hnutí.

„Udělali cokoliv pro to, aby tam dostali pana Fritze. Takový posun nám vadí, je to nebývalá záležitost,“ řekl dnes lídr opozičních lidovců Pavel Karhan. ANO má čtyři zastupitele, v koalici je s ČSSD, ODS a Koalicí pro Holešov. Podle starosty Rudolfa Seiferta (TOP 09, zvolen za Koalici pro Holešov) je věcí koaličního partnera, koho nominuje. Podle krajského předsedy ANO Pavla Pustějovského je posun Fritze nestandardní.

„Nic o tom nevím, prověřím to. Do rady a do zastupitelstva jít neměl, když byl tak vzadu. Je to nepřípustné,“ řekl Pustějovský. Místostarosta Holešova a předseda ANO ve městě Radek Doležel připustil, že Fritzův skok do zastupitelstva a do rady je nestandardní. Radní Konečný ale podle něj kvůli svému vytížení při podnikání na zasedání rady často chyběl a náhradníci, kteří byli před Fritzem, podle Doležela do zastupitelstva jít nechtěli.

Doležel tvrdí, že Fritz bude v městské radě přínosem. „Je to právník, pomůže nám,“ míní. Podle Karhana je ale Fritz ve střetu zájmů, když na jedné straně je radním Holešova a na straně druhé předsedou představenstva firmy Česká infrastrukturní (ČI), za níž stojí Penta Investments a která chce městu zpět prodat akcie společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK).

Fritz ČTK řekl, že při případném hlasování oznámí střet zájmů a že chce hlavně chránit majetek města. Diskusi o tom, aby Holešov akcie VaK koupil, prý ale vést chce.

Město uzavřelo v roce 2003 smlouvu o prodeji svých akcií ve VaK. Podle Fritze radnice za zhruba 23 procent akcií dostala přibližně 24 milionů korun. „Byla to záloha v podobě 80 procent kupní ceny a podpisového bonusu,“ uvedl Fritz. Transakce ale nebyla dotažena, s převodem nesouhlasila valná hromada VaK. Akcie tak stále drží obce, jejich výkon ČI. Penta tehdy nezískala majoritní balík akcií nutný k ovládnutí VaK.

Smlouva s obcemi trvá až do roku 2023, na dalších 20 let platí opce. Podle Fritze činila v roce 2003 cena za akcii 160 korun, loni ČI podle něj nabízela městu odkup za 270 Kč za akcii. Město nereagovalo, uvedl Fritz. ČI situaci zkomplikovalo nedávné uzavření akcionářské dohody, kdy se na společném postupu dohodla Kroměříž s dalšími obcemi, spolu mají 51,5 procenta akcií. Cílem je mimo jiné snaha zabránit privatizaci VaK.

Fritz akcionářskou dohodu kritizuje. Podle Seiferta Holešov díky ní nemusí s koupí akcií spěchat. Doležel by o koupi naopak jednal. Pro Karhana je to otázka ceny. „Byl bych ochoten se bavit o ceně do deseti milionů,“ řekl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner