Abuja 26. prosince (ČTK) – Ozbrojenci radikálního hnutí Boko Haram se v pondělí pokusili proniknout do správní metropole nigerijského státu Borno na severovýchodě země, armáda však jejich útok odrazila. Informovala o tom agentura Reuters. Radikálové rovněž v pondělí napadli vojenské kontrolní stanoviště na silnici spojující Borno se sousedním státem Yobe, vojáci útok zastavili a deset útočníků zabili.

Útok na Maiduguri vyvolal paniku a obyvatelé z místa boje utekli. Radikálové na místo přijeli v několika vozech, se kterými se pokusili překonat kontrolní post. Boje v oblasti trvaly více než hodinu a radikály zahnaly na útěk až přivolané posily z centra města.

Úřady z Maiduguri se o počtu obětí nezmiňují, uvedly ale, že Boko Haram si ke svým výpadům často vybírá křesťanské, ale také muslimské svátky. V Maiduguri proto během vánočních svátků platí přísnější bezpečnostní opatření.

Boko Haram se snaží v regionu zavést tvrdý islámský režim. Konflikt si za posledních osm let vyžádal na 20.000 obětí a před boji uprchlo 2,6 milionu lidí. Před týdnem nigerijská vláda slíbila, že z ropného fondu uvolní miliardu dolarů (21,6 miliardy korun), aby tažení proti Boko Haram podpořila.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner