Řím 24. května (ČTK) – Navzdory přísným bezpečnostním opatřením kvůli dnešní návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa u papeže Františka ve Vatikánu se aktivistům z hnutí Greenpeace podařilo promítnout na Svatopetrský dóm vlastní poselství. Na kupoli chrámu se objevil nápis „Planeta Země na prvním místě“, informovala agentura DPA.

Heslo je odkazem na Trumpovo předvolební heslo „Amerika na prvním místě“, uvedla ve svém prohlášení italská pobočka ekologického hnutí Greenpeace. Ochrana životního prostřední podle něj musí být prioritou.

Aktivistům se podařilo navzdory přísným bezpečnostním opatřením přijet s nákladním vozem až na Via della Conciliazione, která vede na Svatopetrské náměstí a promítnout pomocí silných světlometů nápis na kupoli chrámu svatého Petra. Policisté akci přerušili až zhruba po deseti minutách.

Trump dnes dorazil po návštěvě Saúdské Arábie, Izraele a palestinských území do Vatikánu, kde se setká s papežem Františkem. Hlava katolické církve během loňské americké předvolební kampaně nešetřila kritikou na Trumpovu adresu. Jedním z témat, na kterých se František s Trumpem neshodne, je právě ochrana životního prostředí. Trump v kampani prohlásil, že by Spojené státy měly odstoupit od pařížské klimatické dohody vyjednané na sklonku roku 2015.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner