Francouzský prezident dnes bude jednat s německou kancléřkou před pátečním neformálním summitem 27 zemí Evropské unie v Bratislavě, kterého se nezúčastní Británie. François Hollande a Angela Merkelová uzavřou sérii konzultací nejrůznějších unijních činitelů před vrcholnou schůzkou, která se má ve slovenské metropoli zabývat dalším směřováním EU poté, co ji Britové opustí. Neočekává se nicméně, že by bratislavské setkání přineslo nějaké výrazné rozhodnutí.

Předseda Evropské rady Donald Tusk, který se formálně ujal organizování summitu, připustil ve své pozvánce, že EU by se již neměla více integrovat a že by závažná rozhodnutí měla zůstat na členských státech. To ale od nich vyžaduje odpovědnější přístup. Tusk kritizoval slabiny EU zejména pokud jde o její obranyschopnost a přijímání rychlých rozhodnutí.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve svém středečním projevu v Evropském parlamentu upozornil, že unijní země musí překonat vzájemné rozpory a soustředit se na témata, která Evropu posílí a ochrání. Zároveň varoval před populismem, který v zemích EU nepřináší řešení, ale jen další problémy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner