Francouzský prezident François Hollande žádá Británii, aby co nejrychleji zahájila jednání o svém vystoupení z Evropské unie. Po jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou vyjádřil obavy, že prodlení by mohlo způsobit nestabilitu na trzích. Mayová v Paříži zopakovala, že před koncem roku proces vystoupení z EU nespustí, Británie podle ní potřebuje čas, aby se na jednání se zbývající sedmadvacítkou připravila.

„Chápeme, že nová (britská) vláda potřebuje čas, ale čím dříve žádost podá, tím lépe pro Evropu i pro Británii,“ řekl Hollande. „Nejistota je největší hrozba. Když ekonomičtí hráči nevědí, co se bude dít a jaké budou vztahy mezi EU a Británií, bude to riziko pro stabilitu evropské ekonomiky a pro pracovní místa,“ varoval francouzský prezident.

Podle Mayové bude chtít Londýn po brexitu zachovat co nejužší vztahy s EU, a proto si musí před zahájením vyjednávání ujasnit, jaké jsou jeho priority. „Chápu, že pro trhy je důležitá předvídatelnost. Proto jasně říkám, že neaktivujeme článek 50 (lisabonské smlouvy) před koncem roku,“ uvedla.

Hollande na tiskové konferenci rovněž uvedl, že pokud bude chtít Británie zůstat součástí vnitřního trhu EU, bude muset umožnit přístup evropských občanů na vlastní pracovní trh. „Nelze to rozdělit. Není možné, aby byl volný pohyb zboží, volný pohyb kapitálu, volný pohyb služeb, ale ne volný pohyb osob,“ řekl prezident.

Téma omezení imigrace především z východní části EU hrálo velkou roli při rozhodování britských voličů, kteří v červnu hlasovali pro vystoupení země z unie. Mayová dnes zopakovala, že její vláda pochopila požadavek obyvatel, aby měla migraci lépe pod kontrolou. „Zároveň ale chceme dosáhnout dobré dohody (s EU) ohledně obchodu se zbožím a službami,“ podotkla.

Británie zachová bezpečnostní spolupráci s Francií i po brexitu

Británie zachová těsnou bezpečnostní spolupráci s Francií i v budoucnu bez ohledu na své rozhodnutí opustit Evropskou unii. Při návštěvě Paříže to dnes řekla britská premiérka Theresa Mayová. Podle francouzského prezidente Françoise Hollandea musí obě země bránit nejen svou, ale i evropskou bezpečnost.

„Spolupráce tajných služeb a bezpečnostních sil našich zemí je něco, co bude stále pokračovat, i když Británie opustí Evropskou unii,“ řekla Mayová na tiskové konferenci po jednání s Hollandem. „Budeme nadále spolupracovat, abychom udrželi své občany v bezpečí a abychom hájili své hodnoty ve světě. Dělali jsme to dlouho před tím, než Evropská unie vznikla, a budeme to dělat i dlouho po tom, co ji Británie opustí,“ dodala.

Premiérka také slíbila, že Londýn posílí strategické obranné partnerství s Paříží. „Společně s Francií pracujeme na vojenském vybavení nové generace. součástí toho je projekt za dvě miliardy eur (54 miliard Kč), jehož cílem je vyvinout nejpokročilejší systém vzdušného boje v Evropě,“ uvedla Mayová.

Hollande připomněl, že Británie a Francie společně bojují proti teroristické skupině Boko Haram v Nigérii i proti organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii a v Iráku. „Máme shodnou povinnost zajistit nejen svou vlastní bezpečnost, ale i bezpečnost Evropy, a také hájit své hodnoty na globální úrovni,“ řekl prezident.

Oba politici dnes také odsoudili atentát z Nice z minulého týdne, kdy útočník najel nákladním autem do davu lidí a zabil 84 osob. „Byly to nevinné oběti teroristů, kteří chtějí zničit naši demokracii a náš způsob života. Nesmíme je nechat vyhrát,“ řekla Mayová. S Hollandem se shodla, že obě země budou v boji proti terorismu stát bok po boku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner