Druhé kolo francouzských prezidentských voleb bude podle dosluhujícího francouzského prezidenta Françoise Hollandea „evropskou volbou“. Řekl to na dnešním summitu Evropské unie v Bruselu. V druhém kole voleb, které se uskuteční 7. května, voliči budou rozhodovat mezi proevropským centristou Emmanuelem Macronem a protievropskou kandidátkou krajní pravice Marine Le Penovou.

„Francouzi mohou jen získat, když zůstanou v Evropské unii,“ řekl Hollande na summitu, který se věnoval otázce budoucích jednání s Británií o odchodu z Evropské unie. Pokud by měla Francie následovat vzoru Spojeného království, bylo by to podle Hollandea obrovské riziko.

Hollande, který vzhledem k nízké popularitě na prezidentskou funkci podruhé již nekandidoval, po prvním kole voleb otevřeně podpořil Macrona, bývalého ministra hospodářství ve své vládě.

Kandidátka krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penová by v případě svého vítězství chtěla vypsat referendum o členství v EU. Již dříve oznámila, že by se chtěla vzdát také eura a místo něj zavést znovu národní měnu. Podle agentury AFP ale v programu, který dnes Le Penová představila, přímá zmínka plánu na odchod z eurozóny již není.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner